reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
9 styczeń 2023

Podlaskie/ Policja apeluje o ostrożność na drogach wz. z zimową migracją zwierząt

Podlaska policja apeluje do kierowców o ostrożność na drogach w związku z zimową migracją zwierząt, które mogą nagle wejść lub wbiec na jezdnię. Niedaleko Hajnówki w miniony weekend doszło do dwóch takich zdarzeń, z udziałem żubra i łosia. Naukowcy zwracający uwagę na ten problem chcieliby postawić nam specjalne tablice ostrzegawcze.
REKLAMA

Ze statystyk podlaskiej policji wynika, że w okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych; większość to kolizje. Te z udziałem żubra i łosia miały miejsce na drodze wojewódzkiej nr 685, między Nowosadami i Narwią. Podróżującym samochodami nic się nie stało, ale młody żubr zginął na miejscu.

Przy tej okazji policja przypomina kierowcom o zasadach bezpieczeństwa w miejscach, gdzie mogą się pojawić na drodze leśne zwierzęta. Apeluje, by nie lekceważyć znaków drogowych "Uwaga dzikie zwierzęta", zwracać uwagę na pobocza i mieć świadomość, że np. sarny czy jelenie żyją w grupach i nawet jeśli jedno zwierzę bezpiecznie przebiegnie przez drogę, to mogą za nim podążać kolejne.

"Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta" - podkreśla zespół prasowy podlaskiej policji. Zachęca też do oznaczania miejsc takich wypadków czy kolizji na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W aplikacji jest ikona "zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych".

O tym, że okolice Hajnówki są "krainą żubra", przypominają naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. We wpisie w mediach społecznościowych podkreślają, że na odcinku drogi między Hajnówką a Narwią w okresie zimowym żubry regularnie przekraczają szosę. "Sezonowe migracje żubrów są związane z brakiem pokarmu dla tego dużego roślinożercy w lesie, a ozime uprawy rzepaku i kolby kukurydzy dostępne na skoszonych polach są atrakcyjniejsze, niż siano w tradycyjnych miejscach dokarmiania. Stąd ich migracje na tereny otaczające Puszczę Białowieską" - piszą naukowcy z IBS.

Zwracają przy tym uwagę, że przejście żubrów przez tę drogę utrudniają dodatkowo głębokie rowy i barierki wzdłuż ścieżki rowerowej. "Przed laty zabiegaliśmy o postawienie znaków ostrzegających przed żubrami +Uwaga! Kraina żubra!+, niestety nie uzyskaliśmy zgody na drogi wojewódzkie. Ponowimy te starania, bo na wyremontowanym odcinku między Hajnówką a Narwią zginęły już cztery żubry, ale giną też jelenie, łosie i inne zwierzęta" - podkreśli naukowcy z IBS. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Końskie
4.6°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Końskich

kiedy
2025-07-04 15:00
miejsce
Zalew "Antoniów", Radoszyce,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-04 15:15
miejsce
Zalew "Antoniów", Radoszyce,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 15:00
miejsce
Zalew "Antoniów", Radoszyce,...
wstęp biletowany