Przed świętami ogłoszenie konkursu na wsparcie opieki psychiatrycznej
Wnioski składać będzie można od 6 maja do końca sierpnia. Ośrodki prowadzące na co dzień pomoc psychiatryczną za otrzymane pieniądze będą mogły zrealizować inwestycje, które poprawią komfort pacjentów i medyków.
„Zapraszamy do udziału w konkursie podmioty mniejsze, które chcą przeprowadzić mniejsze inwestycje, np. zmodernizować infrastrukturę” – mówiła szefowa MZ. „Proponujemy nowe sale szpitalne, maksymalnie trzyosobowe, z osobnymi węzłami sanitarnymi, pokoje do pracy z psychoterapeutami” – wyliczała Leszczyna na konferencji prasowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Zapowiedziała też, że zainteresowane udziałem w konkursie placówki będą mogły liczyć na wsparcie telefoniczne, e-mailowe, webinary, dzięki którym dowiedzą się np. jak napisać wniosek.
Minister, zwracając uwagę na niedofinansowanie psychiatrii i niepokojące statystyki, dotyczące zdrowia psychicznego podkreśliła również potrzebę rozwoju psychiatrii środowiskowej. "Pamiętać musimy, że problemy młodych ludzi zaczynają się w rodzinie, szkole i nasi specjaliści także tam muszą pracować” – powiedziała Leszczyna.
Psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego Maciej Pilecki zauważył, że ryzyko wystąpienia problemów psychicznych w życiu człowieka to 50 proc., a 75 proc. zaburzeń psychicznych w życiu dorosłym rozpoczyna się w wieku dziecięcym i młodzieżowym. Dlatego - jak mówił - tak ważne są terapie dla dzieci i młodzieży. "By najmłodsi otrzymywali pomoc w godnych warunkach” – zaznaczył Pilecki, pełniący funkcję specjalisty wojewódzkiego w Małopolsce do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży.
Poniedziałkowa konferencja prasowa była współorganizowana z kandydatem na prezydenta Krakowa Aleksandrem Miszalskim (KO, Nowa Lewica). Podczas spotkania mówił on o niepokojących statystykach dotyczących samobójstw i postulował potrzebę dużego dofinansowania profilaktyki zdrowia psychicznego.
Osoby potrzebujące pomocy osoby w kryzysie emocjonalnym mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116-111 lub w całodobowym Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800-702-222.
Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu 800-108-108, czynnym od poniedziałku do piątku od 14.00 do 20.00.
Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu 800-111-123, czynnym od poniedziałku do piątku od 12.00 do 18.00.
W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/