Nakaz rozbiórki kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12
„Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i została nałożona na zarządcę tej nieruchomości, czyli Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów – tak nazywa się ta firma, która zarządza tą nieruchomością i ta firma została zobligowana przeze mnie do przeprowadzenia robót rozbiórkowych” – poinformował w środę na konferencji prasowej powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Poznania Paweł Łukaszewski.
Wskazał, że przez wzgląd na wymagania formalne prace rozbiórkowe muszą być prowadzone pod nadzorem osoby, która ma uprawnienia budowlane, najlepiej – jak zaznaczył – w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, oraz osoba ta musi być członkiem właściwej izby samorządu zawodowego.
„Jeżeli chodzi o zakres robót rozbiórkowych to dotyczą one wszystkich elementów tego, co pozostało z kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 powyżej górnego poziomu piwnicy tego obiektu. Czyli zostawiamy tę cześć podziemną, nie będziemy nic tam robili z fundamentami, z piwnicami. Jeżeli piwnica będzie wymagała jakiegoś zabezpieczenia, pojawiły się jakieś uszkodzenia elementów stropowych, trzeba będzie oczywiście to zrobić w taki sposób, żeby ta część piwniczna nie stanowiła zagrożenia bezpieczeństwa dla osób, które na tej nieruchomości będą przebywały” – tłumaczył.
Zaznaczył, że zarządca tej kamienicy został zobligowany w decyzji do tego, żeby rozbiórkę przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia doręczenia decyzji o nakazie rozbiórki – decyzja została doręczona przedstawicielowi zarządcy w środę 28 sierpnia.
„Rozmawialiśmy z przedstawicielem zarządcy już na temat technologii rozbiórki, konkretnych bardzo już takich szczegółów dotyczących sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych, nadzoru nad tymi pracami. Mam tutaj bardzo dobrą informację przede wszystkim dla mieszkańców kamienic sąsiadujących z tym budynkiem, który uległ pożarowi najpierw, a potem katastrofie budowlanej, otóż prace rozbiórkowe rozpoczną się już w poniedziałek” – podkreślił.
Dodał, że do tego czasu zarządca musi dokonać wszelkich formalnych działań, w tym zawrzeć umowę z wykonawcą robót rozbiórkowych, który będzie miał specjalistyczny sprzęt.
Łukaszewski tłumaczył, że prace będą dwutorowe. „Będą polegały na częściowej rozbiórce w sposób mechaniczny, przy użyciu ciężkiego sprzętu, ale także duży zakres robót będzie miał charakter prac ręcznych, chodzi szczególnie o te elementy styczne z tymi budynkami, które po obu stronach tego rozbieranego budynku się znajdują, o ściany szczytowe jednego i drugiego budynku” – zaznaczył.
Dopiero po rozbiórce kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 do swoich mieszkań będą mogli powrócić mieszkańcy budynków bezpośrednio sąsiadujących z tą kamienicą, czyli budynków o numerach 10b i 14. Do czasu zakończenia prac rozbiórkowych na ul. Kraszewskiego obowiązywać będzie także tzw. strefa zero. Obecne będą tam również służby zabezpieczające ten teren.
Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu doszło w nocy z soboty na niedzielę. W trakcie akcji zginęło dwóch strażaków, a 11 zostało poszkodowanych. Do szpitala trafiły także trzy osoby cywilne, które też zostały ranne. W poniedziałek prokuratura poinformowała, że w sprawie pożaru zostało wszczęte śledztwo. (PAP)
ajw/ joz/