Klubowe MŚ w piłce nożnej - Manchester City pokonał w półfinale drużynę Skorży
Losy wtorkowego meczu rozstrzygnęły się między końcówką pierwszej i początkiem drugiej połowy.
Japońska drużyna zaczęła spotkanie bardzo dobrze zorganizowana i dość długo mądrze broniła się przed atakami faworytów, ale tuż przed przerwą samobójcze trafienie zaliczył Norweg Marius Hoibraten.
W 52. minucie prowadzenie "The Citizens", wciąż grających bez kontuzjowanego Erlinga Haalanda, podwyższył Chorwat Mateo Kovacic, a siedem minut później wynik ustalił Portugalczyk Bernardo Silva.
Dzięki temu triumfatorzy UEFA Champions League mogli grać już spokojniej, kontrolując przebieg wydarzeń na boisku.
W japońskim zespole do 64. minuty na murawie przebywał Jose Kante, były napastnik m.in. Legii Warszawa, Wisły Płock i Górnika Zabrze.
W piątkowym finale rywalem Manchesteru City będzie Fluminense. Brazylijczycy pokonali w poniedziałek egipski Al-Ahly 2:0.
Triumfator europejskiej Ligi Mistrzów oraz zwycięzca Copa Libertadores, czyli najważniejszych rozgrywek w Ameryce Południowej, tradycyjnie rozpoczęli rywalizację od półfinałów.
Urawa Red Diamonds i Al-Ahly zmierzą się, również w piątek, w spotkaniu o trzecie miejsce.
Uznawany za jednego z najlepszych obecnie polskich trenerów Skorża sięgnął w maju z Urawa Red Diamonds po triumf w Azjatyckiej Lidze Mistrzów, co zapewniło drużynie udział w klubowych MŚ.
W listopadzie 51-letni trener zapowiedział, że wkrótce zakończy pracę w Japonii. Zanim jednak do tego dojdzie, prowadzi zespół w prestiżowej imprezie w Arabii Saudyjskiej, w której po raz ostatni uczestniczyło siedem ekip, czyli mistrzowie sześciu kontynentów i przedstawiciel kraju-gospodarza.
Trener Manchesteru City Josep Guardiola jest coraz bliższy sięgnięcia jako trener po czwarte klubowe mistrzostwo świata. Wcześniej dokonał tego dwukrotnie z Barceloną (2009, 2011) i raz z Bayernem Monachium (2013).
Trzy triumfy na koncie ma włoski szkoleniowiec Carlo Ancelotti.
To pierwsze w historii klubowe MŚ w Arabii Saudyjskiej, ale jednocześnie ostatnie w dotychczasowej formule, z siedmioma drużynami.
W 2024 roku turnieju nie będzie, natomiast w 2025 klubowy mundial odbędzie się w Stanach Zjednoczonych i po raz pierwszy zostanie rozegrany z udziałem 32 drużyn. Impreza ma być organizowana co cztery lata.
W rozszerzonych klubowych MŚ w 2025 wystąpią m.in. triumfatorzy dwóch poprzednich edycji, czyli Realu Madryt i Chelsea Londyn, a także aktualny zwycięzca Ligi Mistrzów - Manchester City. Europa łącznie ma mieć aż 12 przedstawicieli.
Wyniki i program klubowych mistrzostw świata 2023:
pierwsza runda
12 grudnia, wtorek
Al-Ittihad (Arabia S.) - Auckland City (Nowa Zelandia) 3:0 (3:0)
druga runda
15 grudnia, piątek
Urawa Red Diamonds (Japonia) - Club Leon (Meksyk) 1:0 (0:0)
Al-Ahly (Egipt) - Al-Ittihad 3:1 (1:0)
półfinały
18 grudnia, poniedziałek
Fluminense (Brazylia) - Al-Ahly 2:0 (0:0)
19 grudnia, wtorek
Manchester City (Anglia) - Urawa Red Diamonds 3:0 (1:0)
22 grudnia, piątek
mecz o 3. miejsce
Urawa Red Diamonds - Al-Ahly (godz. 15.30)
finał
Manchester City - Fluminense (19.00)
(PAP)
bia/ krys/