Ruszyła kampania "Dzieciństwo bez przemocy"
Kampanię organizują Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Krajowa Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci.
"Poprzez nagłośnianie skali problemu krzywdzenia dzieci, mówienia o przyczynach tego zjawiska i promowaniu dobrych praktyk chcemy podnieść wiedzę całego społeczeństwa w tym zakresie i powoli, ale systematycznie doprowadzić do zmiany postaw" – powiedziała we wtorek w Sejmie w czasie konferencji promującej kampanię prezes fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Renata Szredzińska
W ramach inicjatywy zaplanowano ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne i medialne. Finał odbędzie się 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia o godz. 17.00 budynki i inne obiekty zostaną podświetlane na czerwono – zapowiedziała przewodnicząca Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci dr Monika Sajkowska.
Zwróciła uwagę, że jedna trzecia młodych ludzi w Polsce doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a co dwunasty z nich doświadczył wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym.
"Poza tym większość polskich nastolatek i nastolatków doświadczała przemocy ze strony rówieśników. I chcemy to zmienić" – oświadczyła.
Przyznała, że zmiany postaw społecznych wymagają czasu. Poinformowała, że w ostatnich dwóch dekadach prawie dwukrotnie zmalała część społeczeństwa, która przyzwala na stosowanie kar fizycznych wobec dzieci. Ciągle jednak – według niej – jedna trzecia dorosłych przyzwala na przemocowe metody wychowania dzieci.
"Chcemy, aby wszyscy wiedzieli, jak reagować, kiedy są świadkami przemocy wobec dzieci. Chcemy, żeby rodzice wychowali dzieci bez przemocy i byli wrażliwymi rodzicami rozumiejącymi dziecko" – dodała
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaapelował, aby powstrzymać falę przemocy, która idzie przez coraz bardziej rozbite polskie społeczeństwo podzielone na swoje konta na TikToku czy Instagramie.
"Jeżeli swoje relacje od najmłodszych lat będziemy układać na przemocy, to rozpadniemy się jako społeczeństwo ludzi dorosłych" – ostrzegł.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że nawet najlepsze prawo nie zmieni sytuacji, jeśli ludzie nie zaczną reagować na przemoc.
Głównym partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka. Honorowy patronat nad nią objął premier Donald Tusk. (PAP)
mgw/ joz/